K plně funkčnímu a efektivnímu týmu, který vykonává skvělou práci, jistě patří i vzájemné vztahy mezi kolegy. Pro vytvoření správného propojení mezi zaměstnanci a pro vznik týmového ducha je nejlepší opravdu vydařený teambuilding, na který nikdo nezapomene. Kolegové jsou přece jenom lidé a v práci spolu stráví spoustu času. Pokud společně zažijí neortodoxní zážitky a chvíle, na které mohou u piva vzpomínat, jistě se utuží i týmový duch v práci. Jak má ale takový teambuilding vypadat? Pojďme si říct obecné i konkrétní tipy na skvělý firemní teambuilding. 

Teambuilding jako mocná zbraň

Než si povíme konkrétní informace na dokonalý teambuilding, je dobré si uvést hlavní výhody, které firemní akce skýtají. Jistě nejde jen o poznání kolegů, ale o mnohem více:

a) Objevování a trénink dovedností 

Jednou z výhod dobrého teambuildingu je pochopení silných a slabých stránek jednotlivých členů týmu. I když se to nezdá, tak při mnohých aktivitách si podvědomě zařazujeme ostatní lidi do škatulek, z kterých potom vytahujeme informace, když je to nejvíc potřeba. Ukázal se někdo jako kreativní šílenec? Jistě toho využijeme, až budeme vymýšlet originální slogan. Riskuje někdo více než je zdrávo? Ačkoli je jinak k danému úkolu kompetentní, radši mu nepřidělíme zodpovědnost za riskantní pohledávku. Má někdo smysl pro humor? Ukázal se někdo jako mág v komunikaci? A co schopnost vést? Teambuilding je pro objevování leaderů příležitost jako stvořená. Jen se tomu musí jít naproti.  

Kromě možnosti objevování a poznávání silných a slabých stránek kolegů se zde projeví také schopnost tréninku soft skills. Správná činnost dokáže zlepšit vhodné schopnosti pro vaši každodenní práci. I podle toho se dá volit činnost vhodná pro teambuidling. 

b) Prohlubování vztahů 

Tým bude nejlépe fungovat, když budou jeho členové přátelé. Pokud si budou rozumět i mimo práci, jistě k sobě budou upřímnější, dokáží jeden druhému lépe podávat objektivní kritiku a bude mezi nimi lépe fungovat komunikace. Každý z nás je přece jenom jiný a je potřeba naučit se mluvit jazykem druhých tak, aby nedocházelo k nedorozuměním a schopnost týmové práce se prohlubovala. Správná nálada v pracovním prostředí dokáže udělat tým výkonný a jeho členy veselejšími a šťastnějšími. To se projeví nejen na odvedené práci, ale i na retenci a motivaci zaměstnanců. Ne nadarmo rodinné firmy nebo firmy, které o sobě tvrdí, že jsou jako rodina, bývají velmi úspěšné.  

Schopnost týmové práce 

U akčních teambuildingů musí tým táhnout za jeden provaz a něčeho docílit nebo něco vyřešit. Díky tomu se přirozeně nastavují role mezi jednotlivými členy. Vzájemně se tým poznává a dozvídá se, komu přiřadit při společné práci jakou roli. Samozřejmě i zde hraje velkou roli objevování dovedností, oproti prvnímu bodu je ale hlavní přednost v nastavení pravidel spolupráce, která se jednoduše může přenést do pracovního prostředí. V práci častokrát není přes rozdělené kompetence prostor pro vyjádření potenciálu každého jedince, v reálu pak může dojít k situaci, kdy se tým neprojeví nejefektivněji. Tuto chybu může společný trénink řešení určitých překážek odstranit.  

Jak zvolit nejlepší teambuilding 

Nepodceňte pravidla volby času a činnosti teambuildingu: 

1) Myslete na všechny 

Není nic horšího než tahat členy týmu do něčeho, co sami dělat nechtějí, už vůbec ne vylučovat jedince, jen protože se něčeho bojí či na danou činnost nemají fyzicky. Zamyslete se dopředu, co bude členy týmu bavit, na co mají výkonnostně a mentálně. Udělejte nejlépe anketu, kde se dozvíte, jestli je nálada na adrenalinový zážitek, relaxační pohodu, degustační osvěžení nebo třeba zážitek z nějaké společné hry. Stejně tak se zeptejte, co opravdu kolegové nechtějí. Ptát se můžete anonymně, ale lepší je to veřejně. Pokud má někdo výjimečný odpor k adrenalinovým sportům a jednou se dozvíte, že se nemůže zúčastnit, možná je to pravá chvíle na tento druh teambuildingu. Daný kolega bude rád, že vynechal zrovna to, kam by ve skutečnosti nechtěl a ostatním se zavděčíte odlišným typem zábavy, který by jinak společně nezažili. Všechny tyto informace si proto někam ukládejte, abyste je měli vždy po ruce.  

Tip navíc: Stejně jako s oblíbenými a neoblíbenými událostmi je dobré zeptat se na preference jídla, znalost toho, co kolegům nechutná či na co mají alergii se vždy hodí.  

2) Dovolená 

Než naplánujete parádní a jedinečný teambuilding, ujistěte se, že na něj většina kolegů může. Pokud bude většina lidí dovolenkovat a na vaši špičkovou akci se dostaví sotva polovina z týmu, díru do světa dokonalých teambuildingů tím neuděláte. Vyhledejte vhodný termín a pokud plánujete udělat firemní akci brzo, nezapomeňte vnímat i vaši marodku, nemoci dokáží prořídnout řady také velmi zdárně. 

3) Teambuilding jedině v pracovní době 

Pokud nechcete, aby měli z akce zaměstnanci špatný pocit, nebo se dokonce na teambuilding netěšili (nebo nepřišli kvůli svým záležitostem), udělejte ho přes pracovní den. Takové volno z práce vystřídané zábavou a poznáváním kolegů je pro zaměstnance dvojí výhra. Na akci jistě přijdou mnohem lépe naladěni a navíc odpočatí.  

4) Udělejte z teambuildingu svátek 

Co takto vyhlásit Den modrého stmelování (pokud máte ve firemní identitě modrou) a stanovit ho vždy na stejné datum? Takový den pak můžete propagovat skrz brand manual, firemní propozice a lze ho psát i do HR nabídek na pozice. Z teambuildingu uděláte svátek vaší firmy. Společně se zábavným a oslavným dnem pak můžete vyhodnocovat, co se v uplynulé době povedlo a kam se firma posunula. Pokud se vám povede alokovat svátek na den vzniku společnosti, bude to bonus navíc. V každém případě nemusí být, dokonce by ani neměl být, takový den jenom jeden. Dva větší teambuildingy ročně a pár menších je naprosto v pořádku. 

Jakou vybrat činnost? 

Možností je snad nespočetně a originalitě se meze nekladou. Pojďme si rozdělit akce podle typů. 

Adrenalinové a sportovní akce 

Jednou možností je vzít svůj tým na adrenalinový zážitek. Může jít o jump park, skupinové paddleboardy, výšlap na horu nebo čistě sportovní a pohybové činnosti, jako je paintball, laser game, archery game, golf nebo action parky. Tím seznam jistě nekončí. Po pořádném adrenalinu nezapomeňte na jídlo a odpočinek, u kterého bude čas na povídání a sdílení zážitků. Akce je dobré proložit soutěžemi či hrami na stmelení týmu.  

Logické hry a šifrovačky 

Další oblíbenou zábavou, navíc dostupnější pro více lidí, jsou šifrovačky a jiné hry, kde se řeší různé záhady a rébusy. Navštivte únikové hry se zajímavým příběhem, vymyslete vlastní hry, kde můžete zapojit firemní kulturu a nějaký uvolňovač (rozumějte alkohol). Variantou únikovek může být i VR verze jako například DivrLabs, tedy zážitkové hry ve virtuální realitě. Nevýhodou tohoto druhu teambuildingů je nižší kapacita účastníků, popřípadě se musí členové ve hře prostřídat.  

Stmelovací zážitky 

Možností jsou také bizardní stmelovací zážitky, jako je například dobrovolnictví nebo úklid lesa, kde navíc pomůžete společnosti a jako firma společně zapracujete na svém PR. Vše lze okořenit zajímavou soutěží či hrou. Další možností je nějaký zajímavý kurz, ať jde o kulinářství, someliérství nebo třeba jízdu na koních. 

Relaxace a pohoda 

Tento bod by neměl chybět v žádném z teambuildingů, dá se ale pečlivě vymyslet i jako celodenní samostatná činnost. Wellness centra nebo pikniky u vody s grilováním jsou už klasikou. Určitě je nezapomeňte něčím okořenit. Jídlo a pití na účel podniku potěší vždy každého a po celodenním vyčerpávajícím programu je to přímo žádoucí.  

Pokud cítíte, že je dobrá nálada, kolegové jsou správně naladěni, určitě ji nekažte oficiálním koncem. Raději klidně s menší skupinkou pokračujte dál a den (večer) si pořádně užijte. Na další den nezapomeňte být tolerantní nebo oznámit možný posun příchodu do práce. Všichni to jistě ocení a nebudou se večer bát stmelovat se o něco déle. Nakonec, firemní akce má být i benefitem pro zaměstnance, a to s velkou přidanou hodnotou pro firmu. Když investujete do lidí a do týmu, tak ať to stojí za to.  

A jak jinými způsoby účinně motivovat zaměstnance se můžete dočíst v našem dalším článku.  

Související témata

Související články

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Jistota v nejistých časech: Jak sestavit krizový plán, díky kterému zůstane váš byznys stabilní

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}