Máte v hlavě tolik nápadů a myšlenek k danému projektu, že se v nich ztrácíte? Vytvořte si myšlenkovou mapu. Díky ní si své myšlenky zaznamenáte a roztřídíte. Jak myšlenková mapa vypadá a jak ji vytvořit? To se dozvíte v tomto článku. 

Co je to myšlenková mapa? 

Myšlenková mapa nebo taky mind map je způsob, jakým si uspořádáte svoje myšlenky. Zjednodušeně řečeno, zapíšete si hlavní myšlenku a od ní rozvíjíte další – tento tok myšlenek si graficky znázorňujete tak, abyste se v něm vyznali a aby vám pomohl najít cestu, kterou hledáte. Myšlenkové mapy podporují paměť a kreativitu a dokonale díky nim dokážete znázornit vaše myšlenkové pochody. 

Jak vytvořit myšlenkovou mapu? 

Používání myšlenkových map rozšířil v 60. letech 20. století psycholog Tony Buzan, nicméně tuto pomůcku využíval už Leonardo da Vinci. Jak se vlastně tvoří? Existuje určitá struktura, které se můžete držet, ale záleží na tom, co vám vyhovuje.  

1. Začněte hlavní myšlenkou 

Napište někam doprostřed hlavní myšlenku, které se bude týkat celá myšlenková mapa. Může jít například o název projektu nebo konkrétní činnost či oblast, kterou chcete v daném projektu rozebírat. 

2. Pokračujte vpravo nahoře 

Další věc, která vás v souvislosti s projektem napadne, napište vpravo nahoru. Psát byste měli pouze hesla, která jsou jasná a výstižná, především by vám měla pomoct vybavit si přesně to, co jste mysleli. Vyhněte se psaní vět.  

Tip: Mohlo by vás zajímat, jak logicky plánovat projekty. 

3. Zapisujte po směru hodinových ručiček 

K těmto heslům připisujte další a další, zapisujte je podle směru hodinových ručiček. Následně je propojte tak, aby to dávalo smysl a vyznali jste se v tom. 

4. Malujte, vybarvujte, zvýrazňujte 

Nebojte se použít i obrázky, nějaká slova zvýraznit či vybarvit. Barvy jsou pro tvorbu myšlenkových map důležité, protože odliší jednotlivá témata.  

Papírová nebo online myšlenková mapa? 

Papírová mind mapa je skvělá, protože si v ní můžete cokoliv vybarvit či dokreslit. Velkou nevýhodou je ale to, že v ní musíte škrtat a gumovat, což se vám bude stávat často. Online nástroje pro myšlenkové mapy vám nabídnou více možností. Nejenom, že se můžete jednoduše vrátit o krok zpět, když chcete něco změnit, ale do mapy lze vložit různé obrázky nebo důležité dokumenty, které se s daným projektem pojí.  

Mapu taky můžete jednoduše sdílet s kolegy a nemusíte se bát, že by po vás něco nepřečetli. Starý dobrý papír je fajn, ale online podoba je mnohem pohodlnější, a navíc můžete všechny důležité projekty nosit rovnou v kapse, což vám umožní i náš projektový nástroj Lamael. 

Tip: Přečtěte si, jak vám bezpapírová kancelář usnadní práci. 

Výhody myšlenkových map 

Proč tvořit myšlenkové mapy? Jak už jsme zmínili na začátku, myšlenkové mapy vám pomáhají si více věcí zapamatovat. Podporují kreativitu a pomůžou vám perfektně rozvrhnout jakýkoliv projekt. Okamžitě si díky nim spojíte souvislosti, protože vám jednotlivá hesla asociují konkrétní myšlenky. Ušetří vám čas a udrží vás ve flow. Pomůžou vám najít cestu, kterou hledáte.  

Nevýhody myšlenkových map 

Jedinou velkou nevýhodou je, že vaší myšlenkové mapě nemusí porozumět ostatní. Každý má jiný tok myšlenek a ten váš nemusí kolegové pochopit. Mapa také není vhodná pro dlouhé věty a rozepisování detailů. Velmi efektivní pro vás ale může být v případě, že si potřebujete ujasnit, jak svůj byznys uchopit. Jednotlivé body, které si sepíšete pak jednoduše přehodíte do Lamaelu, kde máte prostor se rozepsat.  

Tip na závěr 

Zapisujte si během dne své myšlenky a nápady, které vám vyvstanou na mysli v souvislosti s vaším podnikáním. V Lamaelu najdete skvělou funkci Poznámky, kam si můžete cokoliv zapsat. Vyberte si například kartičky, které barevně odlišíte. Fungují v podstatě jako barevné papírky, akorát online. Takže je můžete mít všude s sebou a neztratí se vám. Poznámky si lze zapsat soukromě anebo je můžete sdílet s ostatními. Můžete do nich vkládat odkazy, a dokonce je přiřadit k jednotlivým projektům. Poznámky si můžete i namluvit a uložit jako audio, což vám ušetří spoustu času. 

Připravili jsme pro vás detailní návod, jak si psát poznámky, abyste v nich měli přehled. Vyzkoušejte projektový nástroj Lamael, který vám ušetří čas. Zkuste ho na 14 dní ZDARMA a dejte nám vědět, jak vám vyhovuje. 

Související témata

Související články

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Vzdálená spolupráce: 4 způsoby, jak efektivně řídit tým na dálku

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Souboj dvou metodik: Je lepší waterfall, nebo agile?

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Virtuální týmy v nové éře: 5 inovativních strategií pro efektivní práci na dálku

Důraz na emoční inteligenci projektových manažerů: Význam empatie, komunikace a řešení konfliktů

Důraz na emoční inteligenci projektových manažerů: Význam empatie, komunikace a řešení konfliktů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}