Snad nikdo nemá rád, když mu šéf „kouká pod ruce“. A co teprve, když řeší každičký detail a nikdy se nespokojí s výsledkem. Poznáváte se v tom? Máte problém přenechat svým zaměstnancům zodpovědnost a stále musíte mít vše pod kontrolou? V článku vám prozradíme, proč byste měli s mikromanagementem jednou provždy skoncovat.
Jak poznat, že jste mikromanažer?
Mikromanagement je styl řízení, kdy přehnaně dbáte na kontrolu kvality práce svých zaměstnanců. Týká se to vedoucích pozic, které mají na starosti řízení týmu, a většinou je strůjcem problému pocit zodpovědnosti za výsledky ostatních. Takový mikromanažer začne mít strach, že jeho kolegové neodvedou práci dostatečně dobře, a tak kontroluje každičký detail. V extrémním případě se rozhodne úkol raději vypracovat sám. Místo zvýšení efektivity práce, která je na začátku cílem, ale naopak produktivita zaměstnanců i manažerů klesá. Hon za dokonalostí totiž nikdy nekončí a už vůbec nepřináší požadované výsledky.
3 příklady mikromanagementu a jak s ním skoncovat
Chcete být pro svůj tým tím nejlepším šéfem? Tady je trojice nejčastějších problémů mikromanažerů a tipy, jak je vyřešit.
1. Důvěřuj, ale prověřuj
Mikromanagement vzniká z nedůvěry. Máte zkrátka strach, že váš kolega neudělá danou práci dobře – nevěříte mu a podvědomě za něj přebíráte zodpovědnost. Pak se stává to, že jeho výstupy kontrolujete do posledního detailu a místo pochvaly mu sdělíte pouze kritiku za nepodstatné drobnosti. Situace se může stupňovat a vy mu příště budete koukat přímo pod ruce a komentovat každý jeho krok.
Takový přístup vám nepřinese nic dobrého. Naopak se váš vztah s daným pracovníkem ještě zhorší a může se zvýšit i fluktuace ve firmě. Co s tím?
Rozdělte ve svém týmu role a dejte jasně najevo, že každý nese zodpovědnost za své chyby. Díky tomu se zbavíte pocitu, že musíte řešit problémy svých kolegů. Zároveň berte své zaměstnance jako rovnocenné partnery, bez kterých byste jen těžko mohli rozvíjet svůj byznys. Dejte na první místo vztahy a snažte se budovat vzájemnou důvěru.
Tip: Mohlo by vás zajímat, jak efektivně vést tým.
2. Nejlíp si to udělám sám
S nedostatkem důvěry velmi úzce souvisí i další neřest mikromanažerů – a sice pocit, že každičký úkol by nejlépe vypracovali sami. Zaměstnanci nad tím přeci stráví více času, a ještě zvolí postup, který vám je proti srsti. Za účelem zvýšení efektivity práce se tedy rozhodnete to udělat sami. Na co ale ty zaměstnance pak vlastně máte, když máte nutkání jim brát jejich práci?
Co s tím? Naučte se delegovat. Hoďte za hlavu všechny strachy, které v sobě nosíte a soustřeďte se na pozitiva, která delegování práce přináší:
- Uvolníte si ruce a získáte více času na rozvoj firmy i na své koníčky.
- Zvýší se efektivita vaší práce, protože se budete soustředit jen na to důležité.
- Vyděláte více peněz, protože máte více šikovných rukou.
- Posunete svůj byznys dopředu, protože na to nebudete sami.
Tip: Přečtěte si další důvody, proč a jak začít s delegováním práce.
3. Každá minuta musí být efektivní
Dbáte na přesnou pracovní dobu, a pokud se někdo o pár minut zpozdí, dáte mu to pořádně najevo? Jestli jsou pro vás vaši zaměstnanci důležití, tak s tím přestaňte. Vyvíjíte na ně totiž jenom zbytečný tlak, který je stresuje a snižuje efektivitu jejich práce.
Co s tím? Ujasněte si spolu se zaměstnanci pracovní dobu, během které by měli plnit své úkoly. A pokud to jde, popřemýšlejte i o flexibilní pracovní době a možnosti home office – to jsou totiž v posledních letech ty nejžádanější firemní benefity. Mnoho výzkumů už navíc prokázalo, že jsou zaměstnanci na home office mnohem produktivnější.
A díky chytrým nástrojům jako je Lamael budete mít i na dálku vše pod dohledem. V Lamaelu vytvoříte jednotlivé projekty, zadáte úkoly a zaměstnanci vykážou čas, který odpracovali. Máte vše na jednom místě, takže kontrola práce vám zabere minimum času a pracovníci si mohou užívat vlastních pracovních návyků.
Tip: Zjistěte, co všechno Lamael umí a vyzkoušejte ho zdarma.