Slaný (zal. přibl. r. 750 n. l.) je někdejší královské město v okrese Kladno asi 29 km severozápadně od Prahy. Město Slaný zřizuje Vlastivědné muzeum, nemocnici, polikliniku, městské kino, divadlo s několika soubory, množství sportovních zařízení a spolků, plovárnu aj. V roce 2010 zde založili Pivovar Antoš a navázalo se tak na starobylou tradici vaření piva ve Slaném. V současnosti žije ve Slaném přibližně 16 tisíc obyvatel, kterým zajišťuje služby státní správy městský úřad. Ten řeší také služby samosprávy a jeho úkolem a cílem je zdravý a udržitelný rozvoj města. To v posledních letech realizuje a také plánuje řadu menších i větších investičních akcí a projektů.
S čím se na nás městský úřad ve Slaném obrátil?
Na městském úřadě ve Slaném pracuje v úseku rozvoje města šestičlenný tým, který má velmi širokou agendu činností a z nich vyplývajících úkolů. K jejich správě, řízení a zpracovávání používali nástroje z kancelářské sady Microsoftu, zejména pak Excel. V důsledku toho pracoval tým úseku rozvoje města s desítkami až stovkami tabulek současně, což vedlo kromě občasného chaosu zejména k prostojům při manuálním hledání konkrétních dat. Úsek rozvoje města tedy nutně potřeboval nástroj, který by mu pomohl zpřehlednit jednotlivé projekty a zajistil u nich snadnou kontrolovatelnost úkolů a harmonogramu.
Lamael zvolili pro jednoduchost a přehlednost
Když se ve Slaném rozhodli učinit přítrž dosavadnímu množství excelovských tabulek, provedli online průzkum trhu a srovnávali parametry projektových nástrojů. Proč se nakonec rozhodli právě pro Lamael? Všechny funkce, možnosti i uživatelské rozhraní mohli nejprve vyzkoušet za běžného provozu úseku rozvoje města, a to díky bezplatné 14denní zkušební verzi. A protože si s Lamaelem ve Slaném „vzájemně sedli“, rozhodli se pro plnou verzi. Že je pro ně právě tento nástroj tím pravým, bylo dáno především jednoduchostí a přehledností Lamaelu.
Lepší kontrola a přehled
Ve Slaném používají Lamael zatím zhruba lehce přes 3 měsíce a postupně objevují možnosti a všechny dostupné funkcionality systému. Už teď si ale pochvalují lepší kontrolu a přehled nad projekty a uživatelskou podporu v češtině. Kromě určitého chaosu odpadla také jistá administrativní zátěž zejména díky nyní již chybějícímu zdlouhavému vyhledávání. Výhodou je rovněž možnost kontroly harmonogramů a plnění jednotlivých agend kdykoliv a odkudkoliv díky dostupnosti Lamaelu online, a to napříč všemi mobilními zařízeními bez nutnosti instalace dedikovaných aplikací. Tuto vlastnost oceňují ve Slaném zejména v terénu při posuzování a přípravě městských projektů.
„Když jsem se svými kolegy vyzkoušela Lamael, věděli jsme, že to je ten pravý nástroj, který nám pomůže lépe kontrolovat a řídit velké množství projektů, které máme na starosti. Uživatelská podpora a celková přehlednost a jednoduchost vyhrála nad dosavadním množstvím excelových tabulek, které jsme ještě donedávna používali téměř na vše. Město sice není běžná firma, ale hladké řízení a realizace projektů je jednou z činností, které město potřebuje pro zdravý a udržitelný rozvoj,“ říká Magdalena Stýblová, manažerka rozvoje města Slaný.