Dnes se to stalo. Vypadl nám proud. Prostě celý den od rána nic. Tma. Počítače si ani neškytly a jediné, co nám fungovalo byla zabezpečovačka. Všichni pracujeme na počítači, jak jinak, takže máme padla.

Kolik stojí výpadek proudu?

Jako zaměstnanec bych se asi radoval a užíval si nečekaně volného dne. Jako majitel firmy to ale vidím trochu jinak. Práce stojí, klienti čekají a někteří z nich se raději obrátí jinam. No super.

Kolik stojí vaší firmu jeden den bez práce? Kolik vás stojí jedna prošvihlá zakázka nebo jeden klient, který odejde? A co když jich bude víc?

Vlastní server je fajn, ale…

Ještě před rokem by to bylo asi takhle: Máme vlastní server a na něm běží firemní informační systém. Všechna data máme u sebe a hezky pod kontrolou. Jsme nezávislí na internetovém připojení a říkáme si, jak je to skvělé.

Najednou ticho a tma. Světla zhasnou a ventilátory počítačů se přestanou točit. Jsme totálně namydlení. Sice máme všechno u sebe, data i aplikace, ale bez proudu to jaksi nefunguje. Tohle opravdu nejde vyřešit. Jediná možnost je věnovat se úklidu kanceláře.

Najednou si člověk uvědomí, jak je závislý na počítači, internetu, elektřině…

Stalo se vám to někdy? Jaký to byl pocit?

Dnes to bylo jinak

Pracoval jsem z domova a ani jsem nevěděl, že na firmě nejde proud. Stejně tak dalších pár kolegů v terénu. Byla to asistentka, kdo zjistil, že nejde proud, když vařila vodu na čaj už 20 minut a pořád nic.

Ne, to byl vtip. Samozřejmě jí zhasnul počítač. A tak šla domů a pokračovala v práci z domova. Jak jednoduché. Celá naše dnešní ztráta byla pár minut cesty z práce domů.

Jak fungujeme bez elektřiny?

Firemní systém a data už nemáme ve firmě na vlastním serveru, ale u poskytovatele hostingu v cloudu. Naše firma už není tou klasickou firmou, středobodem všeho firemního dění. Scházíme se tam na porady, s klienty, ale čím dál tím víc se odehrává mimo firmu.

Když vypadne proud, tak se vlastně nic moc nestane. Veškeré firemní know-how a interní komunikace probíhá dál, jakoby se nic nedělo. To ten cloud 🙂

Ještě máme rezervy

Pozůstatek staré doby je u nás e-mail. Ještě z dob, kdy internet teprve začínal a neexistovaly webové stránky, máme vlastní mail server. Anachronismus.

Internet tehdy býval velmi pomalý na vytáčené lince a interní komunikace byla rychlejší a spolehlivější na vlastním mailovém serveru. Vlastně, šlo to tehdy jinak? Ani už nevím.

Dlouho jsme se drželi vlastního serveru. Úvaha byla taková, že většinou všichni sedíme na firmě a mezi sebou si posíláme maily třeba i s velkými přílohami. Spojení mezi klientem a serverem je kratší a posílání mailů rychlejší.

To už ale dnes neplatí. Pracujeme hodně z domova, v terénu, stále on-line. Domnělá výhoda vlastního serveru je pryč. Dnes, když vypadl proud, jsme nepřijali ani neodeslali žádný firemní e-mail. Po dnešní zkušenosti musí i mail z firmy ven!

Ponaučení a závěr

Vlastní server ve firmě bych nasadil tam, kde je opravdu hodně lidí stabilně na jednom místě a kde je potřeba zajistit fungování firmy jako celého objektu nezávisle na vnějším světě. Pak je ale třeba zajistit i nezávislost na vnější dodávce elektřiny. Pro koho to je? Banka, ministerstvo, výrobní firma.

Malé firmy, svobodné firmy, agentury a freelanceři nemají zapotřebí budovat vlastní IT zázemí. Naopak mohou ještě více podpořit svou nezávislost na místě a zařídit si virtuální kancelář v cloudu. Osobně vidím budoucnost v práci z domova či odkudkoliv.

Zkuste to taky

Tenhle článek nevznikl jako reklama na náš cloudový systém, ale jako reakce na dnešní událost. Chtěl bych vás ale vyzvat k tomu, ať se zamyslíte nad závislostí své firmy na technice. Pokud jste podnikatel či malá firma a pořád ještě máte data a aplikace na svém počítači nebo na firemním serveru, zkuste změnu. Zkuste cloud.

A napište mi svoje příhody. Co děláte, když vypadne proud?

Mnoho zdaru!

Martin

Související témata

Související články

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Velká příručka, jak pracovat s Lamaelem: Podrobně o agendách Kalendář, Úkoly a Aktivity

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Martin Pavlík


Zakladatel a majitel ve firmě QUITEC s.r.o., tvůrce projektu Lamael. Miluje nové technologie a jeho zálibou je zjednodušování podnikání, práce a života pro dosažení vyšších zisků, více radosti a osobního štěstí.

Martin Pavlík

Přidejte komentář


{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}