Myslíte si, že tým složený ze zodpovědných profesionálů ve svém oboru bude ten nejlepší, který firmě a jejím zákazníkům přivede skvělé výsledky? Možná vás to překvapí, ale stejné osobnostní typy v jednom týmu nevěstí nic dobrého. Jak tedy vybrat nové zaměstnance, abyste vytvořili opravdu silný tým, ve kterém bude panovat dobrá nálada? Máme pro vás 3 různé typologie osobnosti, které vám s tím pomohou. 

1. MBTI typologie  

MBTI typologii (Myers Briggs Type Indicator) vytvořila Katharine Cook Briggsová a její dcera Isabel Briggsová Myersová už v období druhé světové války. Největší úspěch zaznamenala v době pandemie, kdy se její využití velmi rozšířilo. Dnes tento test firmy používají právě při náboru nových zaměstnanců, aby zjistili, zda se uchazeč osobnostně hodí do týmu.  

Tato typologie osobnosti se zaměřuje především na chování člověka, podle čehož se následně vyhodnotí výsledek. Rozlišuje osobnostní typy podle čtyř kritérií: 

  • Vnímání okolního prostředí – v tomto případě hodnotí, zda je člověk spíše introvertní, nebo extrovertní osoba. Pro introverty je typické, že žijí ve svém vlastním vnitřním světě. Samota je nabíjí a nevyhledávají častý sociální kontakt. Extroverti naopak nabíjí, když jsou obklopeni lidmi. Mají velké množství kamarádů a známých a jsou rádi středem pozornosti. Samota je naopak ubíjí. 
  • Získávání informací – tady se rozdělují lidé podle toho, zda dají na svou intuici, nebo smysly. Hlavním rozdílem je to, že intuitivní lidé žijí budoucností, zkoumají věci do hloubky a mívají lepší představivost, kdežto v případě smyslů se lidé zaměřují na přítomnost a je pro ně zásadní to, co mohou svými smysly vidět a slyšet. 
  • Zpracovávání informací – u někoho převažuje racionální myšlení a dává tedy velký důraz informace a čísla, jiní lidé naopak čísla přehlížejí a dávají na pocity 
  • Životní styl – někdo je rodilý plánovač, jiný se naopak rozhoduje spontánně a vyhovuje mu vlastní chaos. Poslední čtvrté kritérium toho testu tedy rozlišuje lidi podle toho, zda usuzují – tedy plánují a promýšlí věci, nebo jsou vnímaví – neplánují, jsou neuspořádaní a dobře se jim pracuje pod tlakem. 

Na základě těchto kritérií vám pak MBTI přiřadí jeden z 16 osobnostních typů. Díky tomu zjistíte nejen procentuální poměr v těchto čtyřech oblastech, ale i konkrétní popis chování a smýšlení dané osobnosti v oblasti partnerských i kamarádských vztahů, pracovního života a rodičovství. Pokud tedy dáte uchazeči o práci tento test typologie osobnosti, dokážete velmi dobře zjistit, zda se do vašeho týmu i firemní kultury hodí, nebo by naopak nezapadl. 

Tip: Zjistěte, co jste za osobnost podle MBTI testu. 

2. Belbinův test týmové práce 

Určitě budete souhlasit, že spolupráce je důležitá, ať už se jedná o jakýkoliv obor. Říká se: „Pokud chcete jít rychle, jděte sami. Pokud chcete jít daleko, jděte s ostatními.“ Nebo taky: „Víc hlav víc ví.“ Na pohovoru může nicméně každý tvrdit, že je týmový hráč, realita ale vypadá různě. Mít v týmu silné osobnosti, které touží po vlastním uznání, je určitě fajn, protože mohou táhnout celý tým kupředu. Nesmí jich být ale moc. Potom se týmová práce v praxi mění na soutěž.  

Zjistěte, jak dobře bude týmovou práci zvládat váš budoucí zaměstnanec pomocí Belbinova testu. Ten definuje 9 týmových rolí v práci. 

  • Inovátor – kreativní jedinec, který přichází s novými nápady. 
  • Vyhledávač zdrojů – rychlý a aktivní člověk, který je schopen najít jakoukoliv informaci. Bohužel rychle ztrácí motivaci. 
  • Koordinátor – velitel, který dokáže ostatní povzbudit a motivovat, na druhou stranu nedokáže udělat rázné rozhodnutí. 
  • Formovač – další velitel, který jedná striktně a ničeho se nebojí. Umí skvěle hlídat termíny a být efektivní, nicméně může přehlížet důležité detaily. 
  • Vyhodnocovatel – tichý jedinec, který zůstává v pozadí a sleduje celou situaci. Umí předpovídat chyby, jeho kritika ale může v týmu nadělat paseku. 
  • Týmový pracovník – tento člověk je velmi přátelský a udržuje v týmu dobrou atmosféru. Jeho slabou stránkou je to, že není schopen řešit konflikty. 
  • Realizátor – systematický člověk se smyslem pro řád a normy. V extrémním případě může jeho organizovanost zamezit proudu nových myšlenek. 
  • Dokončovatel – perfekcionista, který hledí na detaily. Jeho touha po dokonalosti může zbytečně prodlužovat chod celého projektu. 
  • Specialista – profík ve svém oboru, vedle kterého se ale mohou ostatní cítit jako hlupáci. 

Dejte svému týmu či uchazečům o práci Belbinův test týmových rolí a sestavte hvězdný kolektiv, který dovede každý projekt k dokonalosti. 

Tip: Jste dobrý lídr? Zjistěte, jak efektivně vést tým. 

3. Typologie osobnosti podle DISC 

Tato typologie využívá čtyři kvadranty osobnosti. Každý člověk by v sobě měl mít alespoň kousek z každého kvadrantu, nicméně jeden z nich obvykle převažuje. Zkratka DISC vychází právě z těchto čtyřech charakteristik lidí podle chování, charakteru a myšlení člověka: 

  • D = dominance – představuje cílevědomost, rozhodnost, vůdčí schopnosti a zaměření na výsledek. 
  • I = influence – takoví lidé jsou empatičtí, impulzivní, energičtí a chaotičtí. 
  • S = steadiness – charakterizuje stálost, vstřícnost, opatrnost a uzavřenost. 
  • C = conscientiousness – symbolizuje přesnost, opatrnost a analytické myšlení. 

Podle DISC testu zjistíte, který z těchto kvadrantů převazuje u lidí ve vašem týmu. Díky tomu zjistíte, zda se hodí pro svou pozici a možná pochopíte některé jejich (doteď nepochopitelné) chování. Tato typologie se dá nicméně skvěle využít I při definici cílové skupiny, abyste věděli, jak můžete své potenciální zákazníky nejlépe přesvědčit. 

Tip: Mohlo by vás zajímat 6 tipů, jak na úspěšnou akvizici nových zákazníků. 

Pro týmovou práci v praxi je tu Lamael 

Využijte nástroj, který vám týmovou práci co nejvíce usnadní. Lamael je český software pro řízení firem, který navrhli podnikatelé podle svých skutečných potřeb. Můžete v něm řídit firmu z jednoho místa, kdykoliv a odkudkoliv. Zadávat úkoly, vytvářet projekty, zaznamenávat stav skladu, ukládat kontakty i fakturovat. Vyzkoušejte 14denní demo verzi zdarma. 

 

Související témata

Související články

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Novinka: Přístup k záznamům o aktivitách v Lamaelu

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Předvídejte a eliminujte problémy v projektech. Pomůže vám rizikový management

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Rozumíte obchodnímu právu? Méně známé pojmy, které by se vám mohly hodit

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Blockchain: Transparentnost, bezpečnost a automatizace vašich projektů

Aneta


Aneta miluje moderní technologie a ráda je používá pro automatizaci práce a týmovou spolupráci. Vyznává ideu svobodné firmy a osobní nezávislosti. Ráda je v pohybu a vždy hledá cesty, jak může práci svou i svých kolegů zjednodušit.

Aneta

{"email":"Email address invalid","url":"Website address invalid","required":"Required field missing"}