Toužíte stát se podnikatelem? Máte skvělý nápad, chcete vydělávat velké peníze nebo zkrátka nejste schopni pracovat jako zaměstnanec? Seznamů, proč do toho jít, je na internetu určitě víc než dost. My jsme pro vás v dnešním článku sepsali 5 jedinečných důvodů, proč byste v žádném případě podnikat neměli.
Podnikání je super, říkali, budete mít spoustu času
Pokud si na podnikání brousíte zuby a představujete si, jak konečně budete mít spoustu času sami na sebe, pojďme si říct na rovinu, že opak je pravdou.
Zaměstnanec má čas na práci jasně stanovený a má tak tu krásnou možnost přijít domů a zcela pustit práci z hlavy.
Pro podnikatele je ale realita jiná: práce a volný čas se zpravidla překrývají. Jestliže si libujete v umění time-managmentu, rozhodně máte výhodu. Ani ta však nezvrátí to, že jako podnikatel už nejspíš nikdy nevyslovíte zaměstnancovu oblíbenou větu: „Konečně pátek!”
Mýtus: Zaměstnance práce štve, podnikatelé svou práci milují
Zajisté je pravda, že výhodou podnikání je budování vlastního produktu a hodnot, ke kterým je snadné najít si vztah. To, že vás práce nebaví, ale založení živnosti pravděpodobně nezmění. Podnikatel a zaměstnanec si jsou podle statistik v tomto ohledu rovni. Proto nevěšte hlavu, podnikání vás může štvát úplně stejně jako jakákoliv jiná práce.
Rizika podnikání vs. nudný plat zaměstnance
Pakliže je vaší motivací pro podnikání vyšší množství peněz, možná je na čase se pořádně zamyslet. Pokud jste schopní, máte skvělý nápad s finančním potenciálem (tzn. ne keramická dílna či vyrábění náušnic z plsti) a nepřijde vám do cesty další pandemie, určitě je možné, že za pár (desítek) let budete vydělávat velké peníze.
Začátek podnikání je však zpravidla finančně velice náročný a tato situace může trvat poměrně dlouho. A ani pak vás ve spánku nepřestane strašit riziko ztráty, které je v podnikání poměrně vysoké. Stálý zaměstnanecký plat tak může být v dlouhodobém měřítku výhodnější než rizika podnikání. Zejména pokud jste zaměstnaní na IČO.
Podnikatel vs. zaměstnanec: Kdo má lepšího šéfa?
Známe to asi všichni: vystřídali jste několik zaměstnání a ve všech byl úplně nesnesitelný šéf. Pokud si myslíte, že podnikáním se svého problému s nepříjemnými autoritami zbavíte, jste na omylu. Tak zaprvé: vždycky je někdo, kdo si na vás zvládne vybít špatnou náladu, ať už podnikáte, nebo jste zaměstnanec. A zadruhé: šéfové to taky mají těžké! Možná, že se za chvíli úspěšně začnete štvát sami. A nebo aspoň rozzlobíte své obchodní partnery.
Malý bonmot na konec: V krizi podnikatel poznal přítele
Současné pandemické situace už máme všichni plné zuby. Zkusme se na to ale podívat pozitivně, krize nám pomohla zjistit mnoho informací o nás samých. Tak třeba jak říká staré lidové rčení: v době krize poznáš přítele. V době pandemické krize tak měli malí a střední podnikatelé jedinečnou příležitost zjistit, kdo za nimi skutečně stojí. Nikdo.
Přečtěte si také: EET: Spravedlivá kontrola, nebo likvidace živnostníků?
Závěrem
Už jsme vás dostatečně znechutili? Cílem článku nebylo udělat z vás poslušné zaměstnané ovečky, jako spíš ukázat, že podnikání je zpravidla velice idealizované a v praxi se často jedná o svého druhu řeholi. Pokud si ale přes zmíněná rizika stojíte za tím, že chcete podnikat, určitě vám držíme palce! Jen si připravte hroší kůži.
Kam dál? Přečtěte si článek Výhody a nevýhody podnikání: Více stresu, méně stravenek