Toto je jedenáctý článek ze série velkého srovnávání nejznámějších aplikací využívaných pro projektový management, organizaci a komunikaci v týmu nebo vykazování práce, zkrátka všech nástrojů, se kterými se nejčastěji setkáte, když potřebujete řídit aktivity v pracovní skupině.
Celkově se můžete těšit na 13 článků naplněných informacemi o funkcích, které tyto aplikace nabízejí, v přehledném a jednotném formátu, a nakonec se dočkáte i bonusu v podobě souhrnného článku o všech testovaných aplikacích.
O srovnávání projektových nástrojů
Lamael programujeme, aby byl nejlepší. Proto bereme v potaz nejen skutečné potřeby freelancerů a firem, ale zároveň jsme pečlivě prozkoumali naši konkurenci. Vzali jsme to, co nám připadalo dobré, a přidali věci, které nám u ostatních projektových nástrojů chyběly. Hlubokou rešerši, při níž jsme prošli všechny aplikace a porovnali předem stanovená kritéria, vám představujeme i v sérii našich článků o rozdílech mezi Lamaelem a zbytkem projektového světa.
Chcete se dozvědět více o naší motivaci? Přečtěte si článek o tom, proč srovnání děláme. Změnila se nějaká aplikace? Dejte nám vědět, informace rádi upravíme. Chcete se podělit o svůj názor? Napište nám e-mail nebo se potkáme na Facebooku či LinkedInu. Chybí vám nějaká funkce? Rádi ji pro vás doprogramujeme. Záleží nám totiž na tom, aby vám Lamael padl na míru.
První dojem z Lamaelu a Notionu
Oba nástroje slibují, že v nich najdete vše, co je nutné a zároveň i dobré mít, pokud svůj byznys chcete řídit efektivně. O tom se sami rázem přesvědčíte při procházení nabízených funkcí, kterých je v Lamaelu i Notionu opravdu požehnaně.
V obou případech se jedná o task management aplikaci vyvinutou za účelem organizace týmů, správy projektů a řízení zdrojů. Do aplikací se navíc přihlásíte jak z počítače, tak ze svého chytrého mobilního telefonu. Lamael i Notion tak máte kdykoliv po ruce a svůj podnik můžete řídit prakticky odkudkoliv.
Uživatelské prostředí a jazyk
U obou aplikací platí, že se máte na koho obrátit v případě problémů a dotazů. Můžete si prohlédnout podrobné návody ke každé funkci, které radí, jak využít potenciál nástrojů naplno. K dispozici máte i videonávody, díky kterým zvládnete onboarding vlastními silami. A pokud byste si na to náhodou netroufli, můžete se obrátit na podporu. V případě Lamaelu máte dokonce prvních 30 minut konzultace zcela zdarma.
Nástroje mají společné i to, že jsou dostupné ve dvou jazykových mutacích. Zejména podniky hledající aplikaci s českým prostředím jistě potěší, že právě toto kritérium Lamael splňuje. Vše můžete přepnout i do anglické verze a pohodlně spolupracovat v rámci mezinárodních týmů. V případě Notionu je primárním jazykem angličtina. Kromě té je možné pracovat v korejštině.
Z hlediska dostupných verzí mají uživatelé opravdu z čeho vybírat. U Lamaelu máte k dispozici tři cenové balíčky, které se liší rozsahem funkcí a velikostí úložiště. Notion kromě třech placených verzí nabízí také jednu základní pro osobní užití zcela zdarma. Zpoplatněné varianty se liší množstvím podporovaných funkcí a také počtem uživatelů.
Pro účely tohoto článku jsme se pustili do porovnání verze Business od Lamael a Team od Notion.
Struktura projektů
Základním stavebním kamenem obou nástrojů jsou nástěnky. Na těch si pracujete se svými aktivitami a v případě potřeby je dále delegujete na další členy týmu. U úkolů můžete pohodlně sdílet soubory nebo u nich komunikovat. Vše, co se týká konkrétní aktivity, máte prakticky na jednom místě a každý z pracovníků má přístup k informacím, které v daný čas potřebuje. K plánování projektů i úkolů můžete využít časovou osu a kalendář.
V Lamaelu si můžete navíc zobrazit veškeré své aktivity pomocí Ganttova diagramu nebo Kanbanu. Velkou výhodou je i skutečnost, že při přepínání mezi funkcemi se zachovává paměť použitých filtrů. O svou rozdělanou práci nikdy nepřijdete, protože po návratu k původní funkci najdete všechna rozpracovaná data.
Vývojáři nezapomněli ani na týmovou spolupráci, a tak je součástí obou nástrojů firemní nástěnka sloužící k rychlé výměně informací. V Lamaelu najdete navíc i interní chat, díky kterému se sdílené informace dostanou vždy jen k těm kolegům, se kterými spolupracujete na konkrétních projektech.
V Lamaelu můžete řídit obchodní případy a pracovat s kontakty. Notion tímto rozšířením disponuje také, ale v hodně okleštěné verzi. Například nemůžete odesílat e-maily přímo z aplikace a spravovat kompletní agendu nad kontakty. Tvůrci Notionu sami doporučují integraci s nástroji, jejichž primárním účelem je řízení obchodních aktivit.
Podobné je to také s prací se soubory. Oba nástroje umožňují jejich správu a třídění pomocí štítků, ale jen v Lamaelu je můžete odesílat e-mailem přímo z aplikace nebo si otevřít náhled.
Funkce Notion, které si zamilujete
Velkou výhodou Notionu je jeho vysoká flexibilita. Ta je dána nepřeberným množstvím šablon, ze kterých můžete při práci vybírat. Zároveň si ale můžete tvořit vlastní podle osobních preferencí.
Na první pohled se mi zdála orientace v nástroji jednoduchá, ale bylo to tak spíše u základních funkcí. U rozšíření bylo poměrně komplikované se zorientovat. Věřím, že při pravidelném používání by se vše změnilo. Nic to však nemění na mém pocitu, že některé funkce mají omezené možnosti: například řízení obchodních případů nebo správa kontaktů.
Funkce Lamaelu, které si zamilujete ještě víc
Lamael disponuje nepřeberným množstvím funkcí. Rozhodně se ale nedá říct, že jejich vysoký počet by měl vliv na kvalitu. Vývojáři totiž u každé z nich mysleli i na ty nejmenší detaily. Díky tomu do sebe jednotlivé funkce a rozšíření zapadají jako puzzle. I proto Lamael v současné chvíli používá téměř 1400 týmů. Je to zkrátka intuitivní all-in-one nástroj s propracovanými detaily, které zefektivní vaši každodenní práci.
Navíc nabízí i řadu rozšíření, bez kterých byste sice existovat dokázali, ale práci vám usnadní a urychlí. Řeč je o možnosti nahrávat hlasové poznámky, provádět exporty a importy všech dat nebo využít rychlý fulltextový vyhledávač.
Závěrem: Kdy využít Lamael a kdy Notion
I když jsou funkce v mnoha ohledech srovnatelné, najde se i celá řada rozdílů. Mezi ty klíčové, které by mohly mít vliv na vaše rozhodnutí, patří možnost vykazovat čas nad úkoly a fakturovat přímo z aplikace. Touto funkcí disponuje pouze Lamael. Navíc je propojen s externími databázemi, a tak si můžete na pár kliknutí vytvořit nový obchodní kontakt, který je sestaven z dat přímo z ARESu. Zároveň se můžete pohodlně připojit i na české banky.
Pokud však hledáte nástroj spíše pro základnější operace, případně vám nevadí integrovat ho s jinými nástroji, dobře vám poslouží i Notion.
Doufám, že jste v tomto článku našli odpovědi a představa o obou aplikacích je teď mnohem jasnější. Přečtěte si také srovnání Lamaelu a Trella, Lamaelu s Monday.com, Lamaelu a Asany, Lamaelu a Jiry, Lamaelu a Wriku, Lamaeulu se Smartsheet, Lamaelu a Slacku, Lamaelu a Pipedrive, Lamaelu a Togglu nebo Lamaelu a Evernote. V příštím článku se můžete těšit na porovnání Lamaelu a Basecapmu.